Řecký salát

  

 Prosím, vždy nakupujte lokální suroviny, kvalitní a čerstvé. Když už dovoz, tak se prosím nesnažte ušetřit, to je většinou ku škodě. Kupujte kvalitní extra virgin olivový olej (v mým receptech už jen pod zkratkou olivový olej, doufám ale, že všichni víte), když olivy, tak Kalamata s peckou (ty jsou opravdu nejlepší). Feta sýr kupte opravdu jen sýr Feta (směs ovčího a kozího mléka), balkán vůbec nekupujte. Je to pouze přesolený tučný sýr. Tím neříkám, že feta není tučný, takže pokud držíte dietu, nedávejte prostě žádný a užijte si řecký salát jen tak.

A taky a to prosím udělejte všichni bez výjimky, kdo jste to ještě neudělali, vyhoďte mletý pepř! Okamžitě! Kupte si mlýnek (já vím, že je stojí i 600,-), který vám vydrží spoustu let nebo i možná celý život a nakupujte pouze kuličkový pepř (stejně dáváte kuličky pepře do vývaru, ne? Nebo ne? Tak to dělejte). Chuť čerstvě mletého pepře od toho vyčpělého už namletého je nenahraditelná.

O tom, že byste měli vyhodit všechny směsi koření, kde je 30 a více % soli, snad ani nemusím už psát, ale o tom není tenhle recept.

Recept pro 2 osoby na velké porce salátu nebo i pro 4 na menší:


2 velká zralá rajčata

1 bílá paprika

1/2 salátové okurky

hrst černých oliv Kalamata

½ červené cibule

100 g feta sýru (množství dle chuti)

sušené oregano

citrónová šťáva

olivový olej

sůl a čerstvě mletý pepř

Zeleninu očistěte a nakrájejte na kousky, dejte do mísy i s olivami, ve které budete salát servírovat a ochuťte solí, pepřem, citrónovou šťávou, olivovým olejem a promíchejte. Feta sýr nakrájejte na kostky (v Řecku vám salát naservírují se sýrem v celku, každý si porcuje sám, tak vyzkoušejte, ale kostičky jsou praktičtější), navrstvěte na zeleninu a posypte sýr sušeným oreganem (nebojte se toho).

Cibulku nakrájejte na tenké nudličky, navrstvěte na sýr a ještě opepřete a zakápněte olivovým olejem.

Přeji dobrou chuť!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s